Mittwoch, 23. April 2014

Szkodliwe butelki plastikowe

Moi Najdrozsi Czytelnicy, woda mineralna w butelce plastikowej budzi moja odraze juz od lat. Stojac na polkach sklepu w cieple, swietle, wytrzymuje kilka miesiecy???  Normalna woda zepsulaby sie juz po kilku dniach. I to ma byc zdrowe? Juz wiele lat temu w moich artykulach i ksiazkach wspominalam o tym, ze sama przechowuje wode zrodlana, ze studni lub potoku zawsze w szklanej butelce. Tutaj artykul ze strony ekologia.pl, ktory moze sie przydac by porzucic butelki plastikowe raz na zawsze dla wlasnego dobra i dla naszej planety i innych Ziemian, roslin i zwierzat, ktore zatruwamy wszechobecnym plastikiem. Z moca pozytywnych wibracji  Wasza Maria Bucardi

"Woda mineralna przechowywana w plastikowych butelkach PET zawiera czynniki chemiczne o działaniu zbliżonym do estrogenów, zaburzając prawidłowy przebieg procesów fizjologicznych komórek mających kontakt z cieczą, donosi "Environmental Science and Pollution Research".





Badania prowadzone były przez niemieckich naukowców z Johann Wolfgang Goethe University i polegały na hodowli różnego rodzaju organizmów (drożdży oraz ślimaków z gatunku Potamopyrgus antipodarum) w dostępnej handlowo wodzie mineralnej. Naukowcy zaopatrzyli się w 20 różnych gatunków wody mineralnej, która butelkowana była w szklane lub plastikowe butelki wykonane z PET (ang. polyethylene terephthalate).



W trakcie eksperymentów okazało się, iż drożdże hodowane w wodzie przechowywanej w butelkach PET (w ponad połowie badanych butelek) zachowują się tak, jak w przypadku hodowli w cieczy wzbogaconej naturalnym estrogenem - 17Ô-estradiolem - o średnim stężeniu dochodzącym do 18 nanogramów na litr cieczy. Nanogram to miliardowa część kilograma. W niemal wszystkich analizach, silniejszy efekt obecności hormonów estrogenowych obserwowany był w hodowli drożdży prowadzonej w wodzie z butelek PET, w porównaniu do eksperymentów prowadzonych na cieczy ze szklanych opakowań.

Niepokojące wyniki składu chemicznego wody potwierdziły badania polegające na 56 dniowej hodowli ślimaków z gatunku Potamopyrgus antipodarum w wodzie przechowywanej w szklanych oraz plastikowych butelkach. Ślimaki hodowane w cieczy pobranej z butelek PET wykazywały znacznie wyższy stopień rozrodczości, w efekcie czego w tych hodowlach powstało ponad dwa razy więcej embrionów, niż w hodowlach prowadzonych na wodzie pobranej ze szklanych butelek.

Nie jest obecnie znany czynnik, który wywołuje fizjologiczne zmiany komórek mających kontakt z wodą mineralną pobraną z butelek PET. Naukowcy przewidują, iż odkrycie "winowajcy" nie będzie proste, między innymi z tego powodu, iż może nie być to jedna konkretna substancja chemiczna, która przedostaje się z opakowania do wody mineralnej.

Według autorów odkrycia, konieczne są dalsze intensywne badania, by móc jednoznacznie określić czy butelki wytwarzane z PET są bezpieczne dla ludzi.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce


 Zapraszam do mnie na:

Rytualy u Marii Bucardi Rytualy u Marii Bucardi Rytualy u Marii Bucardi Rytualy u Marii Bucardi Rytualy u Marii Bucardi Rytualy u Marii Bucardi Rytualy u Marii Bucardi Rytualy u Marii Bucardi Rytualy u Marii Bucardi
Blog Magicznej Oazy - http://magicznaoaza.wordpress.com/
Blog Rytualow dla Matki Ziemi - http://rytualymatkiziemi.wordpress.com/




2 Kommentare:

  1. Ponieważ są takie rzeczy zrobione z plastiku, że naprawdę trudno je czymś zastąpić ( albo tak też się mi wydaje) więc zastanawiam się ostatnio nad plastikiem zrobionym w 100% z biomasy. Ale im dalej w las tym więcej drzew- bo czy taka, dajmy na to kukurydza jako surowiec do w/w, nie będzie rośliną GMO, pochodzącą z przemysłowej uprawy z całym "dobrodziejstwem inwentarza"? Pozdrawiam gorąco:)

    AntwortenLöschen
    Antworten
    1. slicznie dziekuje za komentarz. Inspirujmy sie wzajemnie a popyt czyni podaz. Im wiecej bedziemy pytac o rzeczy ze szkla, metalu, naturalnych surowcow - tym wiecej bedzie ich w sprzedazy. Malymi kroczkami do wielkiego celu. Czasami w wolnym czasie pisze do producentow np. kosmetykow naturalnych i pytam czy planuja wprowadzic opakowania bez plastiku. To super dziala. Czym wiecej osob pyta - tym wiecej bedzie sie zmieniac. Pytajmy, informujmy sie wzajemnie dla naszego wlasnego zdrowia i dla naszej Ziemi. Z moca pozytywnych energii Wasza Maria Bucardi

      Löschen